Day's program

Stay informed of the program and activities

of the Ladies Open Lausanne

Sunday JULY 21st

COURT CENTRAL

(starting at 13:00 pm)

 

Fiona FERRO (FRA)

VS

Alizé CORNET (FRA)

 

 

followed by

 

Monique ADAMCZAK (AUS)

Xinyun HAN (CHN)

VS

Anastasia POTAPOVA (RUS)

Yana SIZIKOVA (RUS)

Saturday JULY 20TH

COURT CENTRAL

(starting at 11:00 am)

 

Fiona FERRO (FRA)

VS

Bernarda PERA (USA)

 

followed by

(not before 01:00 pm)

 

Tamara KORPATSCH (GER)

VS

Alizé CORNET (FRA)

 

followed by

 

Monique ADAMCZAK (AUS)

Xinyun HAN (CHN)

VS

Cornelia LISTER (SWE)

Renata VORACOVA (CZE)

FREE CONCERT IN THE VILLAGE

 

15h00 - 18h00

DJ Upple

Friday JULY 19TH

COURT CENTRAL

(starting at 11:00 am)

 

Xinyun HAN (CHN)

VS

Bernarda PERA (USA)

 

followed by

 

Samantha STOSUR (AUS)

VS

Fiona FERRO (FRA)

 

followed by

(not before 03:30 pm)

 

Alizé CORNET (FRA)

VS

Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS)

 

followed by

(not before 05:30 pm)

 

Jil TEICHMANN (SUI)

VS

Tamara KORPATSCH (GER)

COURT 1

(starting at 12:00 noon)

 

Oksana KALASHNIKOVA (GEO)

Ena SHIBAHARA (JPN)

VS

Anastasia POTAPOVA (RUS)

Yana SIZIKOVA (RUS)

FREE CONCERT IN THE VILLAGE

 

18h30 - 22h00

Silent Party

THURSDAY JULY 18TH

COURT CENTRAL

(starting at 11:30 am)

 

Fiona FERRO (FRA)

VS

Mihaela BUZARNESCU (ROU)

 

followed by

 

Anastasia POTAPOVA (RUS)

VS

Tamara KORPATSCH (GER)

 

followed by

(not before 03:30 pm)

 

Allie KIICK (USA)

VS

Samantha STOSUR (AUS)

 

followed by

(not before 05:30 pm)

 

Simona WALTERT (SUI)

VS

Jil TEICHMANN (SUI)

COURT 1

(starting at 11:30 am)

 

Mona BARTHEL (GER)

Xenia KNOLL (SUI)

VS

Cornelia LISTER (SWE)

Renata VORACOVA (CZE)

 

followed by

 

Monique ADAMCZAK (AUS)

Xinyun HAN (CHN)

VS

Alison BAI (AUS)

Nicola GEUER (GER)

 

followed by

 

Elixane LECHEMIA (FRA)/Eva WACANNO (NED) or Bernarda PERA (USA)/Jil TEICHMANN (SUI)

VS

Oksana KALASHNIKOVA (GEO)

Ena SHIBAHARA (JPN)

FREE CONCERT IN THE VILLAGE

 

18h30 - 22h00

Los Ratones

WEDNESDAY JULY 17TH

COURT CENTRAL

(starting at 12:00 noon)

 

Xinyun HAN (CHN)

VS

Liudmila SAMSONOVA (RUS)

 

followed by

 

Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS)

VS

Daria GAVRILOVA (AUS)

 

followed by

(not before 03:30 pm)

 

Bernarda PERA (USA)

VS

Caroline GARCIA (FRA)

 

followed by

(not before 05:30 pm)

 

Alizé CORNET (FRA)

VS

Jasmine PAOLINI (ITA)

COURT 1

(starting at 12:00 noon)

 

Ankita RAINA (IND)

Rosalie VAN DER HOEK (NED)

VS

Oksana KALASHNIKOVA (GEO)

Ena SHIBAHARA (JPN)

 

followed by

 

Mona BARTHEL (GER)

Xenia KNOLL (SUI)

VS

Tess SUGNAUX (SUI)

Simona WALTERT (SUI)

 

followed by

 

Anastasia POTAPOVA (RUS)

Yana SIZIKOVA (RUS)

VS

Ylena IN-ALBON (SUI)

Conny PERRIN (SUI)

 

followed by

(not before 05:30 pm)

 

Elixane LECHEMIA (FRA)

Eva WACANNO (NED)

VS

Bernarda PERA (USA)

Jil TEICHMANN (SUI)

FREE CONCERT IN THE VILLAGE

 

18h30 - 22h00

Afterseason

tuesday JUly 16th

COURT CENTRAL

(starting at 11:00 am)

 

Samantha STOSUR (AUS)

VS

Barbara HAAS (AUT)

 

followed by

 

Alizé CORNET (FRA)

VS

Martina TREVISAN (ITA)

 

followed by

 

Julia GEORGES (GER)

VS

Simona WALTERT (SUI)

 

followed by

(not before 03:30 pm)

 

Stefanie VOEGELE (SUI)

VS

Mihaela BUZARNESCU (ROU)

 

followed by

(not before 05:30 pm)

 

Timea BACSINSZKY (SUI)

VS

Jil TEICHMANN (SUI)

COURT 1

(starting at 11:00 am)

 

Liudmila SAMSONOVA (RUS)

VS

Pauline PARMENTIER (FRA)

 

followed by

 

Conny PERRIN (SUI)

VS

Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS)

 

followed by

 

Monique ADAMCZAK (AUS)

Xinyun HAN (CHN)

VS

Beatrice GUMULYA (INA)

Jessy ROMPIES (INA)

 

followed by

 

Daria GAVRILOVA (AUS)

Pauline PARMENTIER (FRA)

VS

Alison BAI (AUS)

Nicola GEUER (GER)

COURT 2

(starting at 11:00 am)

 

Tatjana MARIA (GER)

VS

Allie KIICK

 

followed by

 

Natela DZALAMIDZE (RUS)

Paula KANIA (POL)

VS

Anastasia POTAPOVA (RUS)

Yana SIZIKOVA (RUS)

 

followed by

 

Cornelia LISTER (SWE)

Renata VORACOVA (CZE)

VS

Alexa GUARACHI (CHI)

Erin ROUTLIFFE (NZL)

FREE CONCERT IN THE VILLAGE

 

18h30 - 22h00

DJ Bess

Monday JUly 15th

COURT CENTRAL

(starting at 12:00 noon)

 

Jasmine PAOLINI (ITA)

VS

Tess SUGNAUX (SUI)

 

followed by

 

Ylena IN-ALBON (SUI)

VS

Daria GAVRILOVA (AUS)

 

followed by

(not before 03:30 pm)

 

Antonia LOTTNER (GER)

VS

Caroline GARCIA (FRA)

 

followed by

(not before 05:30 pm)

 

Tamara KORPATSCH (GER)

VS

Eugenie BOUCHARD (CAN)

COURT 1

(starting at 11:00am)

 

Mona BARTHEL (GER)

VS

Fiona FERRO (FRA)

 

followed by

 

Mandy MINELLA (LUX)

VS

Anastasia POTAPOVA (RUS)

 

followed by

 

Kateryna KOZLOVA (UKR)

VS

Varvara GRACHEVA (RUS)

 

followed by

 

Ylena IN-ALBON (SUI)

Conny PERRIN (SUI)

VS

Timea BACSINSZKY (SUI)

Mihaela BUZARNESCU (ROU)

COURT 2

(starting at 11:00am)

 

Bernarda PERA (USA)

VS

Giulia GATTO-MONTICONE (ITA)

 

followed by

(not before 02:00pm)

 

Monique ADAMCZAK (AUS)

Xinyun HAN (CHN)

VS

Beatrice GUMULYA (INA)

Jessy ROMPIES (INA)

FREE CONCERT IN THE VILLAGE

 

18h30 - 22h00

DJ Bess

SUNDAY july 14th

COURT CENTRAL

(starting at 12:00 noon)

 

Jasmine PAOLINI (ITA)

VS

Xinyun HAN (CHN)

 

followed by

(not before 01:00am)

 

Barbara Haas (AUT)

VS

Pauline Wuarin (SUI)

 

followed by

 

Anastasia Potapova (RUS)

VS

Paula Ormaechea (ARG)

COURT 1

(starting at 11:00am)

 

Varvara Gracheva (RUS)

VS

Julia Grabher (AUT)

 

followed by

(not before 12:00 noon)

 

Allie Kiick (USA)

VS

Ena Shibahara (JPN)

 

followed by

 

 Kristina Kucova (SVK)

VS

Giulia Gatto-Monticone (ITA)

FREE CONCERT IN THE VILLAGE

 

18h30 - 22h00

Liana & Nastenka

Satursday july 13th

COURT CENTRAL

(starting at 10:00am)

 

Jasmine PAOLINI (ITA)

VS

Joanne ZUGER (SUI)

 

followed by

 

Pauline WUARIN (SUI)

VS

Valentini GRAMMATIKOPOULOU (GRE)

 

followed by

 

Leonie KUNG (SUI)

VS

Xinyun HAN (CHN)

 

followed by

 

Anastasia POTAPOVA (RUS)

VS

Katarina ZAVATSKA (UKR)

COURT 1

(starting at 10:00am)

 

Chloe PAQUET (FRA)

VS

Varvara GRACHEVA (RUS)

 

followed by

 

Kristina KUCOVA (SVK)

VS

Kathinka

VON DEICHMANN (LIE)

 

followed by

 

Allie KIICK (USA)

VS

Zoe KRUGER (RSA)

 

followed by

 

Renata VORACOVA (CZE)

VS

Kurumi NARA (JPN)

COURT 2

(starting at 10:00am)

 

Barbara HAAS (AUT)

VS

Ganna POZNIKHIRENKO (UKR)

 

followed by

 

Julia GRABHER (AUT)

VS

Jana CEPELOVA (SVK)

 

followed by

 

Diana MARCINKEVICA (LAT)

VS

Paula ORMAECHEA (ARG)

 

followed by

 

Alison BAI (AUS)

VS

Giulia

GATTO-MONTICONE (ITA)

FREE CONCERT IN THE VILLAGE

 

18h30 - 22h00

DJ Upple

follow us on

tickets

contact